Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. To powiedzenie najlepiej obrazuje treść sztuki teatralnej wystawionej na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, w piątek 20.10.2023r.

Dzięki realizacji przez Stowarzyszenie „Dla Chudoby” projektu pn. „Korzystamy z dóbr kultury i tradycji regionu” wspartego środkami Gminy Lasowice Wielkie uczestnicy (22 osoby) zorganizowanego wyjazdu, mogli przekonać się o prawdziwości wspomnianego powiedzenia. Arcydzieło współczesnej dramaturgii, „Kotka na gorącym, blaszanym dachu”, opowiada o jednej nocy, w czasie której nagle spadają maski i namacalnie dają się wyczuć wszystkie kłamstwa i uprzedzenia, tajemnice i podejrzenia, które do tej pory spajały rodzinę. A wtedy, zamiast pięknej idylli, zaczyna być widoczny strach przed przyznaniem się do własnej orientacji seksualnej, zamykanie oczu na alkoholizm dziecka, nienawiść i żal, który toczy wszystkie gałęzie tego genealogicznego drzewa.

Spektakl pokazuje ewolucję procesu dziedziczenia traum, kłamstw, uzależnień i wszystkiego tego, co możemy dostać w rodzinnym spadku, nawet jeśli nikt nam tego nie zapisze w testamencie.

Przedstawienie poprzedzone było wizytą w teatralnej kawiarni. Wszyscy uczestnicy wyjazdu dzięki spektaklowi mieli okazję uczestniczyć w ciekawej formie „kultury wyższej” jaką nazywany jest teatr.

Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i już dziś zapraszamy na kolejne działania podejmowane przez nasze Stowarzyszenie.