W dniach 25-27 sierpnia 2023r. Stowarzyszenie „Dla Chudoby” zorganizowało wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Czech. Tym razem celem naszej wyprawy było najsłynniejsze czeskie uzdrowisko Karlowe Vary i jedna z piękniejszych europejskich stolic – Praga.

Pierwszy dzień wycieczki to spacer po Karlowych Varach, słynne kolumnady – pijalnie wód uzdrowiskowych, Dom Zdrojowy, Teatr Miejski, zabytkowa starówka. Dla wszystkich nie lada atrakcją była wizyta w Muzeum Becherovki. Poznaliśmy długoletnią historię powstania i produkcji słynnego korzennego likieru, którego recepturę opracował w 1807 roku Jan Becher. Zwiedzanie muzeum zakończyło się degustacją „szlachetnego” trunku i zakupami w firmowym sklepie.

Kolejne dwa dni to zwiedzanie zabytków i atrakcji Pragi. Kolejno zwiedzaliśmy klasztor na Strahovie, Praską Loretę z Domkiem Loretańskim, Zamek Praski z Katedrą Św. Wita – miejscem spoczynku patrona Czech – Św. Wacława. Spacerowaliśmy dzielnicą Mała Strana. Po południu atrakcją był 2-godzinny rejs statkiem wycieczkowym po Wełtawie wraz z obiadem na pokładzie statku. Po rejsie jeszcze zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej i powrót do hotelu gdzie wieczorem uczestnicy wycieczki mieli czas na wspólną integrację.

Niedziela to dalsze zwiedzanie Pragi między innymi Placu Wacława, Kościoła Matki Boskiej Śnieżnej, Wieży Prochowej, Rynku Starego Miasta z Wieżą Zegarową (Orloj), pomnika mistrza Jana Husa – reformatora religijnego, Kościoła Tyńskiego (w którym Jan Hus wygłaszał swoje słynne kazania), Mostu Karola. W kościele św. Idziego grupa uczestniczyła w niedzielnej mszy św. w języku polskim. Po wykorzystaniu czasu wolnego na indywidualny spacer po mieście, wspólny obiad w restauracji zwieńczył 3-dniowy wspólny wyjazd.

Dziękujemy wszystkim z uczestnikom wycieczki za doskonałą atmosferę podczas wspólnie spędzonego czasu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Stanisława naszego przewodnika, który bardzo ciekawie potrafił przekazać wiele informacji o zwiedzanych miejscach i jednocześnie zapanować nad grupą.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie „Dla Chudoby”