26 października, w słoneczne, jesienne popołudnie, grupa 48 mieszkańców Chudoby, Wędryni i Szumiradu udała się do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, by obejrzeć inscenizację sztuki Woody’ego Allena p.t. „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Dla Chudoby”, w ramach realizowanego projektu pn. „Bogactwo kulturowe regionu naszym bogactwem”.

W spektaklu poznajemy Allana – młodego krytyka filmowego, oglądającego kadry z filmu „Casablanca”. Seans robi na nim tak duże wrażenie, że przedstawione w filmie wyidealizowane miłosne losy głównych bohaterów zaczyna on porównywać z własnym życiem.

Allana niedawno opuściła żona. Bohater z trudem radzi sobie z utratą ukochanej. W końcu postanawia jednak zacząć wszystko od nowa. Swoje uczucia kieruje w stronę kobiet poznawanych na przyjęciach i w dyskotekach oraz na randkach organizowanych mu przez zaprzyjaźnione małżeństwo – Lindę i Dicka. Niestety, każde spotkanie kończy się niepowodzeniem. Allan nie potrafi zapomnieć o żonie, chociaż stale deklaruje, że jest zainteresowany poznaniem nowej partnerki. Nawet romans, jaki nawiązuje z Lindą, nie jest rozwiązaniem. Rozsądek wygrywa i zakochani postanawiają się rozstać, ale wtedy Allan przekonuje się, że jednak jest ktoś, kto go podziwia i kocha.

Tytuł „Zagraj to jeszcze raz, Sam” jest nawiązaniem do zdania wypowiadanego w „Casablance” przez Ingrid Bergman. Nie jest to jedyne skojarzenie z tym filmem, które występuje w sztuce Woody’ego Allena. Również dialogi, jakie główny bohater prowadzi z wyimaginowanym Humphreyem Bogartem oraz rady dotyczące postępowania z kobietami, jakich ten ostatni udziela mu z ekranu, a także wątek utraconej miłości i poszukiwanie sposobów zapomnienia o niej, przypominają sceny z „”Casablanki”.

Uczestnicy wyjazdu dziękują organizatorom za możliwość obejrzenia spektaklu oraz za niespodziankę, która czekała na nich w drodze powrotnej w „Karczmie Myśliwskiej” w Szumiradzie. Obcując ze sztuką przez duże „S” dane im było spędzić uroczy wieczór.