14 sierpnia 2016  w Chudobie – wiosce dekarzy, zostały przeprowadzone IV Regionalne Zawody Dekarzy. Organizator imprezy – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Dla Chudoby” zadbał o odpowiednią oprawę zawodów. Miejscem rywalizacji był plac rekreacyjno-sportowy w Chudobie, na którym przygotowano stanowiska dla uczestniczących w zawodach ekip dekarskich.

W zawodach wystartowało 5 firm dekarskich:

  • firma „Dachbud” z Olesna
  • firma „Waści-Dach” z Olesna
  • firma „Kossok” z Radawia
  • firma „ Pytel” z Raszowej
  • firma „Bartyla” z Chudoby

Rywalizacja dekarzy polegała na tym, aby w czasie 4 godzin pokryć przygotowaną konstrukcję dachową dachówką cementową wraz z wymaganymi akcesoriami, zamontować rynny oraz zabudować kominek wentylacyjny i ławę kominiarską. Wszystkie ekipy były wzorowo przygotowane do pracy, wyposażone w niezbędne narzędzia i pozytywnie nastawione do współzawodnictwa. Merytorycznie nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem zawodów czuwał doradca techniczny branży dekarskiej – Grzegorz Żwaka.

W czasie gdy drużyny ciężko pracowały, pozostali uczestnicy imprezy korzystali z przygotowanych atrakcji kulinarnych oraz brali udział w grach i zabawach o tematyce dekarskiej. Pośród wielu konkurencji dużo emocji było przy rozbiórce i montażu fragmentu dachu, trzymaniu dachówki na czas czy wbijaniu gwoździ do krokwi. Oczywiście każdy z uczestników konkursów otrzymał okolicznościowe nagrody i pamiątki ufundowane przez naszych sponsorów.

W części artystycznej zawodów wystąpiła Orkiestra Dęta Chudoby oraz duet Janusz i Dominika Żyła, którzy bawili zebraną publiczność. Imprezę zakończyła zabawa taneczna trwająca do białego rana.

W trakcie imprezy jej uczestnicy mogli też odwiedzić bardzo ciekawe stoiska wystawowe firm oferujących swoje produkty dla dekarzy i nie tylko. Były tam dźwigi, podnośniki, przyczepy , elektronarzędzia, ubrania robocze dla dekarzy, samochody, oferty firm produkujących pokrycia dachowe, akcesoria dachowe oraz wiele innych rzeczy z branży dekarskiej.
Komisja oceniająca zawody dekarskie składała się z przedstawicieli firm które sponsorowały materiały potrzebne do przeprowadzenia zawodów i pracowała w składzie:

  • Rafał Orlik (firma EURONIT)
  • Marcin Woźniak (firma DORKEN)
  • Marcin Przybyłek(firma GALECO)
  • Wiesław Bakalarz (Państwowa Inspekcja Pracy)
  • Anna Piziak (Państwowa Inspekcja Pracy)

Oceniając wykonane daszki komisja brała pod uwagę dokładność wykonania, estetykę, poprawność zastosowanych materiałów oraz stosowanie zasad BHP podczas pracy. Po dokładnej analizie i dyskusji o kolejności ekip zdecydowały szczegóły. W ocenie komisji kolejność ekip uczestniczących w Regionalnych Zawodach Dekarzy –Chudoba 2016 przedstawia się następująco:

1 miejsce – firma „Bartyla”
2 miejsce -firma „Dachbud”
3 miejsce – firma „Pytel”
firma „Kossok”
firma „Waści-Dach”

Wszystkie startujące drużyny otrzymały z rąk prezesa zarządu Stowarzyszenia „Dla Chudoby” Piotra Kisiel pamiątkowe puchary, dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów. Dodatkową nagrodą dla każdej firmy był dyplom namalowany na dachówce ceramicznej przez lokalną artystkę Gabrielę Kowolik.

Mamy nadzieję, że taka forma rywalizacji będzie zachęcać inne firmy z naszego kraju do udziału w zawodach i kolejne będziemy mogli zapisać w planie pracy Stowarzyszenia na następne lata. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli imprezę finansowo, merytorycznie, logistycznie, partnerom, osobom prowadzącym imprezę oraz wszystkim osobom mocno zaangażowanym w działania na rzecz rozwoju miejscowości. Bez tych ludzi nie byłoby szans na tak udaną imprezę.
Już teraz zapraszamy chętne firmy dekarskiego udziału w kolejnej edycji zawodów, które planowane są w 2018 roku. Kontakt: „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi” Dla Chudoby” , Tel. 606994263 lub dlachudoby@twojachudoba.pl

Zapraszamy.