W Chudobie – wiosce dekarzy rozegrana została tegoroczna, VII już edycja Zawodów Dekarzy. Impreza odbyła się w sobotę 20 sierpnia na naszym placu rekreacyjno-sportowym. Ta sztandarowa impreza organizowana w wiosce dekarzy stała się stałym elementem w działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Dla Chudoby”.

Rywalizacja drużyn dekarskich tradycyjnie odbywała się na konstrukcjach daszków przygotowanych przez organizatorów. Tym razem rywalizujące ekipy rekrutowały się spośród fachowców pracujących w różnych firmach niekoniecznie tych samych) i były to zespoły 2-osobowe. Drużyny nadały sobie bardzo oryginalne nazwy. Każda z ekip miała za zadanie pokryć dach blachodachówką wraz ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami zgodnie ze sztuką dekarską. Wszystkie potrzebne do wykonania tych zadań materiały zapewniły firmy sponsorujące tegoroczne zawody.

Po pięciu godzinach rywalizacji do pracy przystąpiła komisja zawodów składająca się z przedstawicieli firm sponsorujących materiały dachowe oraz przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy zwracający, którzy zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów BHP podczas rywalizacji.

Komisja po sprawdzeniu wszystkich ocenianych elementów rywalizacji ustaliła następującą kolejność ekip :


I miejsce- drużyna „VIP-y na dachu”
II miejsce – drużyna „Sąsiedzi WAL &TOM”
III miejsce – drużyny „GARAŻOWCY team”, „SRYWACE” oraz „WAŚCI DACH & SON”

Wszystkie uczestniczące w zawodach ekipy otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe. Tradycyjnie każda z drużyn otrzymała dyplom namalowany na dachówce ceramicznej. Nagrody zostały wręczone przez obecnych na zawodach Panów Alojzego Bardorza – starszego Cechu Rzemiósł Różnych i Małej Przedsiębiorczości z Olesna, Waldemara Piela – przedstawiciela firmy BP2 oraz Piotra Kisiela – prezesa Stowarzyszenia „Dla Chudoby”. Całe zwody sprawnie i merytorycznie prowadził Pan Grzegorz Żwaka.

Zawodom tradycyjnie towarzyszyły liczne atrakcje w postaci animacji dla dzieci, dmuchańce, konkursy dla dzieci i dorosłych, szkolenia, warsztaty dekarskie, koncert orkiestry dętej z Chudoby oraz koncert biesiadny zespołu Karpowicz Family. Było ciasto i kawa serwowane przez nasze Panie, lokalne sery z gospodarstwa „Kozi Dar” oraz dobrze zaopatrzony bufet festynowy.

Zawodom towarzyszyły licznie odwiedzane stoiska branży dekarskiej, a także między innymi Państwowej inspekcji Pracy, LGD „Dolina Stobrawy” i banku PKO BP. Podczas zawodów odbywała się zbiórka publiczna „Nadzieja dla dzieci” na rzecz chorego Antosia. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem OMEGA.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i współfinansowanie imprezy, między innymi Samorządowi Województwa Opolskiego, Gminie Lasowice Wielkie, Państwowej Inspekcji Pracy, patronom medialnym oraz sponsorom, którymi w tym roku byli:

FIRMA DORKEN
FIRMA Velux Polska
Firma LINDAB
FIRMA IVT
Roben
Materiały Budowlane i Pokrycia Dachowe „BARTYLA” Edward i Krzysztof Bartyla Sp.J.
FIRMA BRADAS SP.Z O.O. SP. KOMANDYTOWA – Olesno
FIRMA SIHGA
Klimas Wkręt –Met
Eurotec
Tartak WENGEL – Rajmund Wengel – Ligota Oleska
Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Eksport-Import Marek Pietrek
Firma LIFT – POLSKA bezpośredni dystrybutor firmy KLAAS
RESTAURACJA „KARCZMA MYŚLIWSKA” Beata i Marek Prochota – SZUMIRAD
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Kaliciak Leszek
firma PPHU „LUX DACH” – KRYSTYNA ŚWIGOŃ
Zakład Usług Budowlanych Marek Wyrwa z Chudoby
PKO Bp o/Olesno
Biuro Podróży Tempo z Olesna
Firma „BELLA” Edward Richter
FIRMA Family Piont – GINTER BLYSS
FIRMA „ BEMET” BLYS BERNARD
FIRMA BLYS TRANSPORT TECHNIK – ANDRZEJ BLYS
Firma „JUREX” Jerzy Lipiński
Nadleśnictwo Olesno
TVP3 Opole
Oleska Gazeta Powiatowa

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszych strażaków oraz aktywnych członków Stowarzyszenia „Dla Chudoby”, na których jak zawsze można liczyć. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez nasze stowarzyszenie.


Informacje o zawodach można też zobaczyć :
https://opole.tvp.pl/61942442/dobry-dach-wykona-tylko-dobry-fachowiec-za-nami-7-regionalne-zawody-dekarzy-w-chudobie

https://radio.opole.pl/100,610137,w-naszym-fachu-nie-ma-strachu-dekarze-z-calego-r

https://nto.pl/dekarze-juz-po-raz-siodmy-rywalizowali-podczas-zawodow-w-chudobie/ar/c1-16706217