W czerwcu ogłoszono wyniki 17 edycji konkursu „Opolska Marka”, organizowanej przez zarząd województwa. Co roku takie ogłoszenie następowało podczas uroczystej gali – tegoroczną planowano na 25 marca, ale nie zdążyła się odbyć przed epidemią. Szkoda tym bardziej, że tegoroczna edycja po raz pierwszy była organizowana wspólnie przez urząd marszałkowski, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Wojewódzki Urząd Pracy i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Uroczyste wręczenie nagród w kategorii konkursu „Opolskie ze smakiem” odbyło się w pasiece zarodowej w Maciejowie. Pasieka otrzymała statuetkę za doceniany nie tylko w regionie miód z Maciejowa.

W tej kategorii nagrodę odebrali również państwo Małgorzata i Roman Famułowie, właściciele gospodarstwa rolnego „Kozi dar Chudoba” . Jury konkursowe nagrodziło ich za produkowane w gospodarstwie świeże sery podpuszczkowe.

Opolska Marka to tytuł, który może być przyznawany firmom wielokrotnie. Dlaczego? Bo opolskie firmy wciąż się rozwijają, tworzą kolejne rewelacyjne produkty, klasy światowej, której nikt nie może się powstydzić na rynkach europejskich czy światowych – mówił marszałek Andrzej Buła podczas wręczenia statuetek

Bardzo serdecznie gratulujemy naszym laureatom tak prestiżowego wyróżnienia, dziękujemy za promocję Chudoby oraz życzymy dalszych sukcesów.

Jednocześnie informujemy, że gospodarstwo „Kozi dar” odwiedzają grupy studyjne zainteresowane tematem. Między innymi w ostatnich dniach z procesem produkcji kozich serów zapoznały się dwie grupy z Małopolski.