Przy pięknej słonecznej pogodzie w niedzielę 22 września, Stowarzyszenie „Dla Chudoby” zorganizowało wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach oraz do Zamku w Mosznej. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu pn. „Bogactwo kulturowe regionu naszym bogactwem”.

Wielu spośród 30 uczestników wycieczki odwiedziło zwiedzane obiekty po raz pierwszy. Na terenie muzeum w Bierkowicach znajduje się 9 zagród z rgionów: oleskiego (między nimi chata Państwa Kołodziej z Kamieńca), opolskiego oraz zagroda kozielsko-raciborska. Zdecydowana większość obiektów w tych zagrodach prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowe dwie zagrody z regionu nyskiego prezentują konstrukcję słupowo-ryglową, szachulcową.

Ponadto w Muzeum znajdują się samodzielnie stojące budynki użyteczności publicznej (kościół, szkoła, wieża, karczma), wolnostojące chałupy o innej formie użytkowania, kuźnia, dwie kapliczki oraz dwa wiatraki.

Przy ogrodzonych płotami żerdziowymi i sztachetowymi zagrodach istnieją ogródki kwiatowo-ziołowe i warzywne. Na polu uprawia się dawne uprawy jak len, pasternak, proso i grykę. W takiej scenerii można doskonale odpocząć od codziennych problemów.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Zamek w Mosznej wraz z pięknym parkiem. Jedni mówią o nim: kicz, inni: Disneyland. Tak czy inaczej, budowla robi wrażenie. Ma 365 pomieszczeń – tyle, ile jest dni w roku – i 99 wież. W maju w pałacowym ogrodzie kwitną setki azalii, zachwycając zapachem. Historię zamku uczestnicy naszej wycieczki poznali podczas jego zwiedzania od pani przewodnik, która potrafiła zainteresować zwiedzających tematem.

Dziękujemy tradycyjnie wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę podczas wyjazdu i już dziś zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez Stowarzyszenie „Dla Chudoby”.