W sobotę 9 grudnia 2017r., wzorem lat ubiegłych Stowarzyszenie „Dla Chudoby” zorganizowało wyjazd na Jarmark Adwentowy. Tym razem wybór padł na Görlitz, które jest jednym z najpiękniejszych niemieckich miast, niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych.

Około 11.00 nasz autokar dotarł do Zgorzelca i pieszo przeszliśmy przez Most Staromiejski Alstadtbrücke do Görlitz. Spacerowaliśmy po Starówce, gdzie grupa zobaczyła najważniejsze zabytki miasta: między innymi Rynek z pięknym ratuszem i kamieniczkami, kościół św. Piotra i Pawła ze słynnymi organami Caspariniego, Stary i Nowy Ratusz, liczne baszty i zaułki oraz place z fontannami i rzeźbami. Podczas zwiedzania wiele bardzo ciekawych informacji o zwiedzanych obiektach przekazała nam Pani Ania –pilot grupy, której serdecznie przy okazji dziękujemy.

W czasie wolnym każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie na straganach ze świątecznymi ozdobami i świecidełkami. Zapach pierniczków i grzanego wina wspaniale wprowadzał w bożonarodzeniowy nastrój. Nie brakowało też regionalnych specjałów kulinarnych oraz wyrobów miejscowej sztuki rzemieślniczej. Specjalnością miasta Görlitz są świąteczne wypieki kuchni dolnośląskiej między innymi słynne „bomby legnickie”.

Dziękujemy wszystkim za sympatyczną atmosferę podczas wyjazdu i już teraz zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez nasze Stowarzyszenie.