Ołomuniec słynie z przepięknych zabytków wpisanych na Światową Listę UNESCO. Jest drugim po Pradze miastem w Czechach, gdzie jest tyle ciekawych zabytków w jednym miejscu, to jedno z najpiękniejszych miast Czech, dawna stolica Moraw, siedziba arcybiskupstwa Czech do XVII w. Ponadto słynie ono z bardzo bogatej tradycji Jarmarków bożonarodzeniowych. Dlatego też to miasto stało się celem wyjazdu organizowanego przez Stowarzyszenie „Dla Chudoby”, które tradycyjnie w grudniu odwiedza takie „magiczne” miejsca.

Podczas krótkiego zwiedzania miasta odwiedziliśmy barokową świątynię – dzieło włoskiego architekta Tancallego- Św. Kopecek, Pałac Arcybiskupi oraz Katedrę św. Wacława – najpiękniejszy kościół neogotycki w Czechach, z wieżą która jest najwyższą wieżą kościelną na Morawach. Spacerując po starym mieście zwiedziliśmy Dolny i Górny rynek, ratusz, kolumnę św. Trójcy z XVIII w. (wpisana na listę UNESCO), fontannę Herkulesa i Juliusza Cezara, kościół św. Maurycego, kaplica św. Jana Sarkandra, Uniwersytet Palackiego.

Po południu wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli czas wolny na Jarmarku Adwentowym. Każdy miał możliwość poczuć atmosferę świąt pośród straganów oferujących świąteczne ozdoby, wypieki, świąteczne grzane wino z przyprawami.

Wieczorem w dobrych humorach wszyscy wsiedli do autokaru i udali się w drogę powrotną.

Serdecznie dziękujemy Panu Wojtkowi – naszemu przewodnikowi, który w bardzo przystępny sposób przybliżył wszystkim atrakcje Ołomuńca oraz wszystkim uczestnikom wyjazdu za dobrą atmosferę podczas imprezy.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie.