Kolejne już V Regionalne Zawody Dekarzy, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Dla Chudoby”, przeszły do historii. 5 sierpnia na placu rekreacyjno-sportowym w Chudobie przystąpiły do rywalizacji brygady dekarskie w celu wyłonienia zwycięzcy tegorocznej edycji zawodów. Przy słonecznej, wręcz upalnej pogodzie drużyny miały za zadanie pokryć przygotowane wcześniej konstrukcje daszków blacho-dachówką wraz ze wszystkimi akcesoriami (folie, łaty, rynny, okapy) oraz zabudować okno dachowe. Na wykonanie tego zadania organizatorzy wyznaczyli czas pięciu godzin.

Podczas gdy dekarze w pocie czoła pracowali na daszkach, tuż obok na placu odbywały się imprezy towarzyszące. Przybyli na imprezę goście (było wśród nich wielu przedstawicieli branży dekarskiej i budowlanej) odwiedzali przygotowane stoiska firm sponsorujących tegoroczne zawody. Wśród wielu oferowanych produktów znalazły się między innymi: dźwigi, elektronarzędzia, folie dachowe, blaszane pokrycia dachów, okna dachowe, zabudowy mobilnych warsztatów, ubrania robocze dla dekarzy, systemy do instalacji fotowoltaicznych oraz wiele innych ciekawych materiałów i usług.

Widzowie uczestniczący w imprezie mogli spróbować swoich sił i umiejętności podczas oferowanych konkursów np. crossfitu, wbijania gwoździ czy rzutów piłką ręczną na bramkę. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla dzieci. Były zjeżdżalnie, malowanie twarzy, animacje, malowanie włosów, konkursy plastyczne, cukrowa wata oraz konkurs strącania celu za pomocą hydronetki zorganizowany przez naszych strażaków z OSP Chudoba.

W trakcie zawodów z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta z Chudoby oraz duet Klaudia i Kasia Chwołka w koncercie biesiadnym. Bardzo trafionym pomysłem okazał się przyjazd mobilnego punktu poboru krwi RCKiK z Opola. Podczas zawodów krwiodawcy oddali 8 litrów krwi. Sporą atrakcją był też pokaz rzeźbienia w drewnie piłą spalinową w wykonaniu zwycięzców zawodów drwali . Zawody były też okazją do wymiany doświadczeń między producentami materiałów dachowych, a ludźmi bezpośrednio uczestniczącymi w ich montażu.

Podczas gdy większość gości imprezy korzystała z wyżej opisanych atrakcji, komisja sędziowska złożona z przedstawicieli firm VELLUX, DORKEN, BLACHPROFIL 2 oraz inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy bacznie przyglądała się poczynaniom rywalizujących dekarzy. Komisja po długiej weryfikacji i ocenie wykonanych pokryć dachowych wydała następujący werdykt:

1 miejsce -firma „Bartyla” z Chudoby
2 miejsce – firma „Dachbud” z Olesna
3 miejsce – Ex aequo firmy: „Waści-dach” z Olesna, Bogdan Szymański z Wichrowa, Artur Konofał z Gronowic

Wszystkie firmy i brygady otrzymały cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów oraz okolicznościowe puchary i dyplomy – ręcznie malowane na dachówkach ceramicznych. Nagrody zostały wręczane przez Panów: Piotr Kisiela –prezesa Stowarzyszenia „Dla Chudoby”, Artura Nowaka – przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz Alojzego Bardorza – przedstawiciel Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Oleśnie.

Nad sprawnym i merytorycznym przebiegiem zawodów czuwał Pan Grzegorz Żwaka. Udaną imprezę zakończyła zabawa taneczna „do białego rana”.

Mamy nadzieję, że taka forma rywalizacji będzie zachęcać inne firmy z naszego kraju (i nie tylko) do udziału w zawodach i kolejne będziemy mogli zapisać w planie pracy Stowarzyszenia na następne lata. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli imprezę finansowo, merytorycznie, logistycznie. Partnerom, strażakom z OSP Chudoba prowadzącym imprezę oraz wszystkim osobom mocno zaangażowanym w działania na rzecz rozwoju miejscowości. Bez tych ludzi nie byłoby szans na tak udaną imprezę.

O naszej imprezie wspominali również: Artur Nowak, NTO, Blachprofil 2

Już teraz zapraszamy chętne firmy dekarskiego udziału w kolejnej edycji zawodów, które planowane są w 2020 roku. Kontakt: „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dla Chudoby” , Tel. 606994263 lub dlachudoby@twojachudoba.pl

Zapraszamy.